Sünger Lamine

Lamine SüngerBilindiği üzere laminasyonun esas maddesi poliüretan süngerdir. Dolayısıyla yapılan işin kalitesiyle maliyeti süngerin özelliklerine ve çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Poliüretan sünger kendi içinde polieter ve polyester sünger olarak ikiye ayrılır.

 

Polyester süngerler polieter süngere göre çok daha dayanıklıdır. Güneş ışınlarına, kimyasallara, aşınmalara, yırtılmalara ve aleve dayanıklılığı nedeniyle hem tek taraflı hem de çift taraflı alev laminasyon yapılabilmektedir. Bu nedenle temizlik malzemelerinde, ses izolasyonunda, tekstil ve otomotiv sektörü gibi bir çok alanda yer almıştır. Bütün bu özelliklerine rağmen esnekliği az bir sünger

Lamine Süngerçeşitidir.

Polieter süngerler maliyeti düşük ürünlerdir. Aşınma, sürtünme ve güneş ışığı gibi etkenlere dayanıksız bir sünger çeşitidir. Buna rağmen oldukça esnektir ve en önemli özelliği budur. Bu tip süngerler genellikle döşeme süngerleri olarak bilinir.

Süngerler ihtiyaca göre danste, sertlik, kopma uzaması, yanma hızı, göz sayısı vb. özellikleri değerlendirilerek kullanılırlar. Tabiki bu süngerler de kendi aralarında çeşitlere ayrılır ve özel üretimleri vardır.